Rus tili va adabiyotidan kvestlar nomi. O'yin rus tilida qidiruv. "Iyul - yoz toji"

Mavzu: V-VI sinflarda o‘rganilganlarni takrorlash

Dars turi: bilimlarni umumlashtirish va tizimlashtirish

Dars formati: kvest o'yini

Sinf: 7

O'qituvchi Tyurina S.O.

Dars maqsadlari:

Talabalarning nazorat funktsiyalarini bajarish qobiliyatini shakllantirish;
o'rganilgan tushunchalar va algoritmlarni nazorat qilish va o'z-o'zini nazorat qilish;

Talabalarning ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirish, san'at turi sifatida rus tili va adabiyotiga qiziqish;

Boshqa odamga ongli, hurmatli va do'stona munosabatni tarbiyalash.

Vazifalar:

- Zamonaviy rus adabiy tilining asosiy qoidalari va me'yorlariga va nutq odob-axloq qoidalariga rioya qilgan holda og'zaki nutq aloqasi qobiliyatlarini shakllantirish;

AKT va ma'lumotnomalardan foydalanish qobiliyatini rivojlantirish;

Muloqotning maqsadlari va holatiga muvofiq turli xil kommunikativ yo'nalishdagi og'zaki monolog va dialogik bayonotlarni yaratish qobiliyatini rivojlantirish.

Nazariy bilimlarni takrorlash, umumlashtirish, tizimlashtirish;
- Turli fanlarning o'zaro bog'liqligini ko'rsating, atrofimizdagi dunyoning yaxlit tasavvurini bering.

Rejalashtirilgan natija:

Mavzu

Og'zaki nutqiy muloqot qoidalarini, zamonaviy rus adabiy tilining leksik va grammatik me'yorlarini biladi, nutq odob-axloq qoidalarini biladi. Qahramon xarakterini aniqlashni biladi va adabiy qahramonlarning axloqiy harakatlarini tushunadi.

Shaxsiy UUD

Turli ijtimoiy vaziyatlarda kattalar va tengdoshlar bilan samarali muloqotni amalga oshiradi, ziddiyatli vaziyatlardan nizolar yaratmasdan qanday qilib chiqish yo'llarini topishni biladi.

Metamavzu:

Kognitiv UUD

AKTdan foydalangan holda axborotni topish va qayta ishlash, axborotni tahlil qilish, sabab-oqibat munosabatlarini o'rnatish, umumlashtirish va xulosalar chiqarish.Mantiqiy fikrlashni rivojlantirish: olingan ma'lumotlarni tahlil qilish, asosiy narsani ajratib ko'rsatish, assotsiativ fikrlashni rivojlantirish

Normativ UUD

O'quv topshirig'ini qabul qilish va qo'llab-quvvatlash, yakuniy natijani hisobga olgan holda oraliq maqsadlar va erishish usullari ketma-ketligini aniqlash; vazifani hal qilishda harakatning borishi va usulini tahlil qilgandan so'ng zarur tuzatishlar kiritadi.

Kommunikativ UUD

O'z fikrlarini ifoda eta oladi, aloqa maqsadlariga muvofiq bayonot tuza oladi; Men turli nuqtai nazarlarning mavjudligini tan olishga, bahslashishga va o'z fikrimni bildirishga tayyorman.Nutqni rivojlantirish: so'z boyligini boyitish va murakkablashtirish

Uskunalar:

proyektor, ekran (interfaol doska), magnit doska, rasmlar, globus, kontur xarita, taqdimot

Tashkilot vaqti:

O'yin sharti: Talabalar ikkita jamoaga bo'lingan, har biri kalitni qidirish uchun o'z yo'nalishi bo'ylab boradi. Kodni hal qilib, ular savollarga javob berishadi yoki qidiruvning oraliq nuqtasi bo'lgan vazifalarni bajaradilar, keyin keyingi yo'lni topadilar. Har bir jamoada kurator (o'rta maktab o'quvchilari) mavjud. Topshiriqni bajarish uchun 35 daqiqa vaqtingiz bor. Kvestni o'tkazish uchun jamoalar bir-biriga xalaqit bermasligi uchun xonani 2 zonaga bo'lishingiz kerak.

Darsning borishi

Taqdimotchining taqdimoti:

Salom bolalar. Kvest o'yini formatida bo'lib o'tadigan bugungi tadbirda sizni qutlaganimdan xursandman. Men o'yinni bolalar topishmoq bilan boshlamoqchiman:

Ovozlar bir-birini topdi

Biz yonma-yon turdik va ma'no topdik.

Ular juda ko'p, sizning boshingiz aylanmoqda ...

Ovozlar to'plangan ... (so'zlar)

Barcha kattalar so'z nima ekanligini tushunishadi. Lug'atlarda quyidagi talqinni topishingiz mumkin: so'z mustaqil lingvistik birlik bo'lib, u turli hodisalar, jonli va jonsiz narsalar, munosabatlar va xususiyatlarni nomlash uchun mo'ljallangan. Yangi Ahd "Avvalda Kalom bor edi" iborasi bilan boshlanadi. Bu yerda esa so‘z oddiy va oddiy ma’noda idrok etilmay, Hikmatga tenglashtiriladi. So'zlar bizning fikrlarimizning olmoslari bo'lib, ularni charxlash va isrof qilmaslik kerak. "Jami "Bizga bilim beradigan so'zlar yoqimliroqdir", deb yozadi Aristotel.Bugun sizda qiziqarli ish bor - so'zlarning sirini ochish.

Taqdimotchi eski cherkov slavyan tilida "qo'lyozma" ni ko'rsatadi.

Bolalar, men eski qo'lyozmaga duch keldim, lekin uni o'qiy olmadim. Ko'p so'zlar aniq emas, ularning ma'nosini tushunishingiz kerak.

Umid qilamanki, siz bizga qo'lyozma matnini o'qishimiz mumkin bo'lgan "kalitlarni" topishga yordam berasiz. Buni amalga oshirish uchun siz kodni ochishingiz, matnni zamonaviy tilda o'qishingiz mumkin bo'lgan so'zlarni topishingiz va keyingi yo'lni topishingiz kerak.

Xalq ertaklarida aytilganidek, "Uchinchi-to'qqizinchi shohlik, o'ttizinchi davlat" ga borish vaqti keldi. Ushbu so'zlarda qanday kod shifrlangan?

Talabalar "Uzoqlar qirolligi" tasviri tushirilgan stendga borishlari kerak, bu erda rasmdagi strelka 2,7,3,0 raqamlari va "Rus xalq ertaklari" kitoblari joylashgan stolga ishora qiladi; joylashgan.

Uzoq uzoqlar qirolligi - atamaning kelib chiqishi quyidagicha: qadimgi kunlarda ular uchga bo'lingan, shuning uchun uzoq (uch karra to'qqiz) - yigirma etti, o'ttiz - o'ttiz. Bolalar 27 va 30 qo'shishlari kerak. Javob "Rus xalq ertaklari" kitobining sahifa raqamidir. Ushbu sahifada 1 jamoa uchun A.S. Pushkinning "Ruslan va Lyudmila" she'ridan parcha yozilgan qog'oz bor: "Lukomorye yashil eman daraxti, o'sha eman daraxtida oltin zanjir". 2-guruh uchun "Tsar Saltan ertagi" dan parcha bo'lgan qog'oz varag'i : “Shamol quvnoq shitirlaydi, kema quvnoq yuguradiBuyan orolidan o'tgan "Ulug'vor Salton shohligiga"

Taqdimotchi e'lon qiladi:

-Birinchi jamoa, siz "yashil eman" ni topishingiz kerak.

-Ikkinchi jamoa, Buyan oroli qayerdaligini bilasizmi? ( talabalar javobga shubha bilan qarashadi )

Ishxonada A.S.Pushkinning portreti osilgan, uning orqa tomonida orolning koordinatalari yozilgan qog‘oz bor. 60°04′ N. w. 27°00’ E. d.

Bolalar geografik xaritaga borib, orolni qidiradilar. Bu Gogland oroli . Kurator jamoaga Gogland oroli haqida gapirib beradi (1-ilovaga qarang).

Birinchi buyruq uchun, ofisning burchagida zanjirga osilgan daraxtning modelini qo'yish kerak. Ofisning turli burchaklarida qulflangan sandiqlar yashiringan. Bolalar bu kalit bilan qaysi qulf ochilganligini taxmin qilishlari kerak. Ko'krak qafasida "Bilim - boshpana va boshpana" iborasi bilan ko'krak qafasining pastki qismida kod yozilgan: B2G5 + A1B5V3G6. Bu vaqtda ekranda №3 slayd proyeksiyalanadi

Yigitlar bir iborani yig'ishlari kerakolim mushuk, keyin magnitafonda bo'ladigan mushuk o'yinchog'ini qidiradilar.

Taqdimotchi so'raydi:

- Olim mushukning sevimli mashg'uloti nima?

Bolalar Pushkin satrlarining davomi: "... u o'ngga boradi va qo'shiq boshlanadi .." ekanligini taxmin qilishlari kerak va ular magnitafonni yoqishlari kerak. "Bogatyr Power" qo'shig'idan parchalar ijro etiladi. Kurator talabalarga Vasnetsovning "Uch qahramon" kartinasi magnitafon ustida osib qo'yilgani bejiz emasligini aytadi. Matn parchasi bilan eslatma bor: "va agar biz daraxt ekmasak"Talabalar maslahatni topgandan so'ng, rahbar so'raydi:

- Bolalar, qahramonlar qayerga qarashyapti?

Rasm osilgan bo'lishi kerak, shunda uning yonida magnit taxta qo'yiladi. Bilyard to'plarini taqlid qiluvchi doiralar unga magnitlar bilan biriktirilgan.

- Haqiqiy tenglikni olish uchun to'plarni bo'sh doiralarga joylashtirishingiz kerak.

Yaxshi, siz yangi kodni oldingiz, uni klaviaturaga kiriting (Kompyuterda 11 13 6 parolini o'rnating):

Qadimgi Rimda shifrlash jadvallari ko'pincha ishlatilgan, hatto Yuliy Tsezar ham o'z tarafdorlari bilan faqat shifrlangan shaklda yozma xabarlar almashgan. Bu yerda nima shifrlangan?

17,16,12,1 ; 14,29 ; 14,16,13,16,5,19.

(Raqam alifbodagi harfning seriya raqami)

Ikkinchi buyruq, keyingi yo'nalish uchun siz o'ttiz soniya ichida to'g'ri javobli rasmni tanlashingiz va ularni jadvalning kataklariga joylashtirishingiz kerak:

Qarzga olingan

so'zlar

Asl ruscha so'zlar

istorizmlar

professionallik

neologizmlar

Umumiy so'zlar

Faqat ip yoki navbat emas, balki Asteraceae oilasining otsu dorivor o'simlik ham.(Seriya)

Nafaqat astronomik asbob, balki oltin akvarium baliqlarining zoti hamdir.(Teleskop)

Nafaqat ikki chelakni yelkada ko'tarish uchun qurilma, balki katta yirtqich ninachi ham.(bo'yinturuq)

Faqat shokoladlar emas, balki qo'ziqorinlar ham.(Truffles)

Ko'pburchak yuzining nafaqat tomoni, balki qovurg'a suyagi ham. (chet)

Eng yaxshi asal beradigan va soxta deb ataladigan o'simlik (jo'ka)

-Yaxshi, sizga qo'shimcha vaqt beriladi, bu vaqt davomida siz krossvordni yechasiz (2-ilovaga qarang)

- Birinchi jamoa, yaxshi. Siz boshqasini hal qildingiz matn qismi: " biz yosh ekanmiz » . Keyin siz ushbu yo'nalishda harakat qilasiz:

Bu joydan o'ngga, bir qiyshiq chuqurchaga va katta masofaga boring, shimolga arshin va sharqqa tirsak bilan buriling. U yerda xazina yashiringan.

Kurator qadimiy ruscha uzunlik o'lchovlari haqida gapiradi (3-ilovaga qarang) Talabalar "xazina"gacha bo'lgan masofani o'lchash uchun o'lchagichdan foydalanadilar: qutida rus tili darsligi yashiringan.

Rus tili haqiqiy boylikdir, uni kim egallasa, u eng boy odamga aylanadi, chunki buyuk rus yozuvchisi K. G. Paustovskiy yozgan: "Siz rus tilida mo''jizalar qilishingiz mumkin. Hayotda va bizning ongimizda ruscha so'zlar bilan ifodalab bo'lmaydigan narsa yo'q. Musiqa sadosi, ranglarning spektral yorqinligi, yorug'lik o'yinlari, bog'larning shovqini va soyasi, uyquning noaniqligi, momaqaldiroqning kuchli shovqini, bolalarning shivirlashi va dengiz shag'allarining shitirlashi. Bizning tilimizda aniq ifoda bo'lmaydigan tovushlar, ranglar, tasvirlar va fikrlar yo'q.
- "Mehmondo'st" rus tilimiz tufayli biz, hatto undan shubhalanmasdan, o'sha chet tillaridan hech qachon o'rganmagan ko'plab so'zlarni bilamiz. Shunday qilib, soxta kamtarliksiz, biz o'zimizni xavfsiz deb atashimiz mumkinpoliglotlar .

- Aytingfrantsuz « ace", agar biz uchun u birinchi darajali uchuvchi yoki o'z ishining buyuk ustasi bo'lsa.(Ak.)

- Aytingitalyan tilida (frantsuz)"janob », « lord », agar biz uchun bu mashhur stol o'yini bo'lsa.(Domino.)

- Ayting italyan tilida « o'qituvchi », Agar buyuk musiqachilar, rassomlar va taniqli shaxmatchilarni shunday desak. (Maestro.)

- Ayting Ingliz tilida « Nou-hau », agar biz uchun bu samarali texnologik g'oya, ixtiro. (Nou-hau.)

- Ayting portugal tilida « olov », « olov », agar biz uchun bu go'zal pushti qush bo'lsa. (Flamingo.)

- Ayting nemis tilida « ilon », agar bog'bonlar to'shaklarini bu "ilon" bilan sug'orishsa. (Shlang.)

- Ayting xitoy tilida « yosh barg "Agar biz bu barglarni faqat quritilgan holda ko'rsak. (Choy.)

- Ayting lotin tilida « to'p », agar biz uchun bu geografiya darsi uchun maktab darsligi bo'lsa. (Globus.)

Bu so'zlar qanday nomlanadi?

-Siz aytgan so'zlar orasida bir ishora bor edi, uning tubida kalit yashiringan edi;

To'g'ri - bu globus.

Talabalar globusdan quyidagi yozuvni chiqaradilar: " quyoshdan yashirish", " « qariganimizda biz uchun qulay va zarurdir”.

Endi kurator qit'alar konturining bo'laklarini tarqatadi va siz ularni to'plashingiz va geografik ob'ekt nomini aniqlashingiz kerak bo'ladi. (5-ilovaga qarang)

-Ikkinchi jamoa, siz krossvordni hal qildingiz, keyingi qidiruvlarni davom ettirish uchun topishmoqni taxmin qilishingiz kerak:

Birinchidan siz uni qordan yasashingiz mumkin,

Bir parcha axloqsizlik ham bitta bo'lishi mumkin.

Xo'sh va ikkinchi - to'pni uzatish,

Bu futbolda muhim vazifa.

Butun odamlar piyoda yurishadi,

Axir, usiz ular yo'l topa olmaydilar.

(Com + Pass = Kompas.)

- To'g'ri. Agar siz shimolga borsangiz, kod qayerda yashiringanligini ko'rsatadi.

Bolalar ko'ylak solingan sumkani va savol bilan yozuvni topishlari kerak:

Odamlar barmoqlarida juda katta raqamlar to'plamini sanashlari kerak bo'lganida, hisoblashda ko'proq ishtirokchilar ishtirok etishdi. Biri birliklarni, ikkinchisi o‘nlab, uchinchisi yuzlab, ya’ni o‘nlab o‘nliklarni sanadi. U bir barmog'ini faqat ikkinchi ishtirokchidan keyin egdi

Ikkala qo'lning barcha barmoqlari egilgan bo'lib chiqdi. Avvaliga ular shunday dedilar: uchinchi shaxsning besh barmog'i, ikkinchisining sakkiz barmog'i va birinchisining olti barmog'i. Ammo buni aytish uchun qancha vaqt kerak bo'ladi! Shuning uchun ular asta-sekin qisqaroq gapira boshladilar. "Ikkinchi shaxsning barmog'i" o'rniga "o'n" so'zi paydo bo'ldi va "uchinchi shaxsning barmog'i" o'rniga qanday raqam ishlatilgan?

Taqdimotchi savollar beradi:

- Xaltada nima bor? Bu nima degani? Kod qayerda?

Kuratorning ta'kidlashicha, qadimgi Rusda ko'ylak va sumka bir xil raqamni anglatadi (4-ilova).

-To‘g‘ri, “sumka”, “ko‘ylak” so‘zlari 40 raqamini bildiradi. Shunday qilib, siz 40, 100 raqamli kodni olasiz,

Qadimgi slavyan alifbosida bu raqamlar Rtsy harflari orqasida keltirilgan - ularning ma'nosi "siz aytasiz", "siz aytasiz" va Myslete - Myslete harfi nomining ildizi "fikr". donolik bilan, shuningdek, "-mn-" ildizi bilan bog'liq: o'ylash - eslash, o'ylash, tushunish. Keyinchalik siz frazeologik birliklarni "tushunishingiz va aytishingiz" kerak bo'ladi: Izhitsa ro'yxatdan o'ting,asoslarga o'tiring, panjara ustida yuring,

fe'l bilan qarash , og'iz fitoyu. Shuningdek ulardagi kirill alifbosidagi harflarni toping va ularni alifbo tartibida yozing. Alifbo sizga vazifani engishingizga yordam beradi:

Birinchi jamoa, keling, qanday qilib topshiriqni bajarganingizni ko'rib chiqaylik. U nima deyiladi? (Apennin yarim oroli)

-Unda qanday qadimiy sivilizatsiya mavjud edi?

-Birinchi jamoa, slavyan alifbosi qanday paydo bo'lgan?

-Bolalar, nega bizning yo'llarimiz bu yerda tutashdi, mamlakatimiz tarixini Gretsiya tarixi bilan nima bog'laydi?

To'g'ri, nasroniylikning qabul qilinishi bilan rus tilida alifbo yaratish zarurati paydo bo'ldi va uning yaratuvchilari aka-uka Kiril va Metyus edi. U yaratgan alifbo keyinchalik kirill alifbosi nomini oldi. Endi siz qo'lyozmada nima yozilganligini o'qishingiz mumkin.

Birinchi jamoa, agar siz matnning barcha qismlarini to'plasangiz, unda biz qo'lyozmada yozilgan narsalarni zamonaviy tilda o'qiymiz.

Ilm panoh va boshpana, qariganimizda qulay va zarur, yoshligimizda daraxt ekmasak, qariganimizda quyoshdan yashiradigan soyamiz qolmaydi.

Darhaqiqat, yigitlar, bilimda ulug‘lik, go‘zallik bor, ilm gavhar xazinasidan qimmatroqdir. Qanchadan-qancha so'zlar sizga kashfiyotlar qilishga yordam berdi. Agar siz rus tilini yaxshi ko'rsangiz va uni o'rganishni qiziqarli qilish uchun harakat qilsangiz, oldinda juda ko'p narsa bor.

Dars oxirida o'qituvchi mulohaza yuritadi.

1-ilova

Afsonaga ko'ra, bu Fr. Gogland A.S. tomonidan Buyan orolining "Tsar Saltan ertaklari" prototipi bo'lib xizmat qildi. Pushkin. Arxeologlarning ta'kidlashicha, orol bir vaqtlar yirik butparastlar markazi bo'lgan: bugungi kunda ibodatxonalar qoldiqlari va o'nlab qurbonlik toshlari buni bizga eslatib turadi. Ba'zi mahalliy aholi - ulardan atigi bir necha o'ntasi - orol aql bovar qilmaydigan kuchga ega va ruhlar yashaydiganligiga amin. Va bu erda, Buyan afsonasiga ko'ra, Alatyr toshi - dunyoning markazi joylashgan bo'lishi kerak. Ularning aytishicha, kim bu toshni topsa, uning barcha orzulari amalga oshadi. Ehtimol, rus ixtirochi Aleksandr Popov bu erda o'zining alatyrini topdi, u 1899 yilda uni orolda ishlatgan. Gogland, "Admiral General Apraksin" jangovar kemasining qutqaruv operatsiyasi paytida tarixdagi birinchi radio aloqasi - bu orol Rossiya Federatsiyasining Leningrad viloyatining hududiy birligi.

2-ilova

"Fonetika. Morfemika. Morfologiya. Lug'at" mavzusidagi krossvord.

Gorizontal

3. So‘zning muhim qismi

7. So‘zning tugallanmagan qismi

10. Leksik ma’nosi bir xil bo‘lgan so‘zlar

14. Ko‘chma ma’no

16. O`zagi bir, ma`nosi umumiy bo`lgan so`zlar

18. Tilshunoslikning nutq tovushlarini o‘rganuvchi bo‘limi

19. Obyektni bildiruvchi gap bo‘lagi

23. lug‘aviy ma’no jihatdan yaqin so‘zlar

Vertikal

1. bir xil ma’noni anglatuvchi turli so‘zlar.

2. O‘zakdan oldin turgan so‘z yasovchi morfema

4. So‘zlar bir xil eshitiladi va yoziladi, lekin leksik ma’nolari har xil

5. faqat ma'lum bir sohada qo'llaniladigan so'zlar

6. Bir necha leksik ma’noli so‘zlar

7. bir lug‘aviy ma’noga ega bo‘lgan so‘z

8. bir necha lug‘aviy ma’noga ega bo‘lgan so‘z.

9. Chaqmoq oqimi so‘zining omonimi

11. Og`zaki nutqda tovush va yozma nutqda harf bilan ifodalanmaydigan tugal.

12. o‘zagi bir, tovushi o‘xshash, lekin ma’no jihatdan bir xil bo‘lmagan so‘zlar

13. mavjud narsa, hodisalarni bildiruvchi eskirgan so‘zlar

15. faqat professional nutqda qo‘llaniladigan so‘zlar

17. Muayyan kasb egalari tomonidan ishlatiladigan so'zlar

19. Fe'llarni shaxs va sonlar bo'yicha o'zgartirish

20. kattalar ham, bolalar ham yaxshi ko'radigan suhbat oynasi

21. Til haqidagi fan

22. leksik ma’nosi qarama-qarshi bo‘lgan so‘zlar

3-ilova

Qadimgi ruscha uzunlik o'lchovlari 11-12-asrlarda qo'llanilgan bo'lib, ular oraliq, tirsak va sazhen edi. Span, span (yoki chorak) uzunlikning eng qadimgi o'lchovlaridan biridir. Ism qadimgi ruscha "metacarpus" so'zidan kelib chiqqan, ya'ni. musht yoki qo'l. Kichkina oraliq mavjud - cho'zilgan bosh va ko'rsatkich barmoqlarining uchlari orasidagi masofa, taxminan 18 sm va katta masofa - cho'zilgan kichik barmoqning uchidan bosh barmog'ining oxirigacha bo'lgan masofa, 22-23. sm.

Fathom - 11-asrda topilgan. Ism "taslim bo'lish" so'zidan kelib chiqqan, ya'ni. olish

har qanday narsaga. "Erishib bo'lmaydigan" so'zi shundan kelib chiqadi - erishib bo'lmaydigan joy haqida, xizmatlarini takrorlab bo'lmaydigan odam haqida. Ikki xil dumlar bor edi: volan va qiya. Belanchak paychalar cho‘zilgan qo‘l barmoqlarining uchlari orasidagi masofa bo‘lib, uning uzunligi 3 arshin yoki 213 sm ni tashkil qiladi, qiyshiq paychang chap oyoq barmog‘idan ko‘tarilgan o‘ng qo‘lning o‘rta barmog‘i oxirigacha bo‘lgan masofadir. ; Bunday o'simtaning uzunligi taxminan 248 sm ni tashkil qiladi, "elkalardagi qiyshiq burchak". Qubit - dunyodagi ko'plab mamlakatlarda qo'llanilgan eng qadimgi uzunlik o'lchovidir.

Tirsak - qo'lning cho'zilgan o'rta barmog'i yoki siqilgan mushtning uchidan tirsagining egilishigacha bo'lgan masofa. Uning uzunligi 38 sm dan 46 sm gacha yoki 11-16 vershokgacha bo'lgan. 11-asrdan boshlab Rusda uzunlik oʻlchovi sifatida qoʻllanilgan. U dehqon xo'jaligida uy qurilishi jun ip yoki kanop arqonining uzunligini o'lchash zarur bo'lganda ishlatilgan (shuning uchun).

Ular: "Tirsak yaqin, lekin siz tishlamaysiz" - oddiy, ammo bajarilmagan vazifa haqida. Qadimgi ruscha uzunlik o'lchovi arshin (forscha "arsh" - "tirsak" so'zidan) 71 sm edi. uni o'z arshinlari bilan o'lchab, xaridorlarni aldashdi. "O'z mezoningiz bilan o'lchang" degan naql shundan kelib chiqadi. Arshin 16 vershokka bo'lingan. Ular odamning bo'yi haqida gapirganda, ular faqat 2 arshindan qancha vershokdan oshganini ko'rsatdilar. Demak, “12 vershok bo‘yli odam” degan so‘zlar uning bo‘yi 2 arshin 12 vershok, ya’ni 196 sm 3 arshin, bir milya 500 metr, 7 verst degan ma’noni bildirgan. Shunday qilib, maydalash va o'zgartirganda, shunga ko'ra turli xil raqamlarga ko'paytirish yoki bo'lish kerak edi: 16, 3, 500, 7 va bu juda qulay emas edi.

Ruscha uzunlik o'lchovlari 18-asrda Pyotr I farmoni bilan takomillashtirildi:

1 mil = 7 verst  7,469 km,

1 verst = 500 metr  1,0668 km,

1 metr = 3 arshin = 7 fut  2,1336 m,

1 arshin = 16 vershok  0,7112 m,

1 fut = 12 dyuym  30,48 sm,

1 dyuym = 10 qator  2,54 sm,

1 chiziq = 10 ball  2,54 mm.

Versta - bu Rossiyaning sayohat o'lchovidir. Twirl so'zidan bir mil uzoqlikda. Dastlab -

haydash paytida shudgorning bir burilishidan ikkinchisiga qadar bo'lgan masofa. Verst uzunligi -

1060 m Versta, uzunlik o'lchovi sifatida, 11-asrdan beri Rossiyada topilgan.

4-ilova

Eng keng tarqalgan versiya: raqamqirq "sorok" - "sumka", "mato" so'zidan kelib chiqqan bo'lib, unda mo'ynali hayvonlarning terilari o'ralgan. Terilarning buzilmasligi uchun ular "qirq" deb nomlangan maxsus matoga o'ralgan. Qadimgi slavyan tilida bu tushuncha oddiy ko'ylakni anglatardi. "Ko'ylak" so'zi shu erdan kelib chiqqan bo'lsa kerak.

Bir qirq - bu bitta mo'ynali palto tikish uchun ishlatiladigan to'rt o'nlab teridan iborat sumka. Asta-sekin, "qirq" nomi foydalanishdan qadimgi "to'rt deste" o'rnini egalladi.

40 raqami Skandinaviyadagi "serkr" so'zidan kelib chiqqan degan versiya mavjud.

Skandinaviya xalqlari sable terisini "pul birligi" sifatida ishlatishgan. Ma'lumot birligi 200 ta teri deb hisoblangan, ular bir-biriga bog'langan mo'yna to'plami "serkr" deb nomlangan. Rusda sable terisini 40 bo'lakda sotish odat tusiga kirgan - bu mo'ynali kiyim uchun zarur bo'lgan raqam, ammo ruslar mo'yna to'plamining o'zini "serkr" deb atashni boshladilar, bu talaffuzdagi noqulaylik tufayli asta-sekin "qirq" ga aylantirildi. Va asta-sekin bu so'zlar nafaqat mo'ynani, balki boshqa narsalarni ham hisoblash uchun ishlatila boshlandi.

5-ilova




Dars - mavzu bo'yicha 5-sinfda rus tilidan kvest

"Lexica sayyorasiga kosmik sayohat"

Darsning maqsadi: til fanining bir tarmog‘i sifatida lug‘at tushunchasini takrorlash; o‘quvchilarning lug‘atdagi so‘z turkumlari haqidagi bilimlarini mustahkamlash; so'zlarning leksik ma'nosi haqida.

Mavzu bo'yicha til va nutq ko'nikmalarini shakllantirish;

Guruhda mustaqil ishlash ko'nikmalarini mustahkamlash;

Lug'atlardan kerakli ma'lumotlarni ajratib olish va undan turli faoliyatda foydalanish;

Til faktlarini aniqlash, tahlil qilish, taqqoslash, tasniflash va baholash ko'nikmalarini rivojlantirish;

Intellektual va ijodiy qobiliyatlarni, inson nutq madaniyatini rivojlantirish;

Muloqot ko'nikmalarini takomillashtirish, hamkorlik qilish istagini rivojlantirish, ijodiy faoliyat, dialog o'tkazish, mazmunli murosaga erishish va topish qobiliyati.

Uskunalar: doskada sayyora, yulduz, raketa tasviri bor; parvoz marshrutining xaritalari, marshrut bosqichlarini yakunlash uchun baholash varag'i, flomaster, topshiriqlar solingan konvertlar, ko'p rangli yulduzlar tushirilgan kartalar, stol savatlari, tushuntirish lug'atlari.

"Strela-1", "Strela-2" kosmonavtlar guruhi

"Lexica" sayyorasining bir guruh aholisi - leks

"Zvezda" kemasida.

Parvoz direktorlari guruhi

(MCC – PARVUZNI BOSHQARISH MARKAZI)

Darslar davomida

Musiqiy intro (VIA "Zodiac" "Yulduzlarga parvoz")

    TASHKILLIK lahzasi.

- Salom!

Men sizni parvozga taklif qilaman,

Yangi bilim sari yo'l ham qiyin, ham xavfli.

Ammo do'stlik, jasorat va oldinga intilish,

Bu bizga omad olib kelishiga ishonaman!

KVEST DARS ISHTIROKCHILARINING ROLLARI.

(Все ученики выбирают звезду, на которой написана их роль в игре, делятся на группы. Космонавты выполняют задания, проходя весь маршрут по порядку, работая в команде. Руководители ЦУП контролируют выполнение и качество выполнения заданий, помогают в сложных ситуациях (Лексический кроссворд, « Qora tuynuk").

Diqqat! Hamma o'z o'rningizga o'tirsin! (stollarda belgilar mavjud: Parvozni boshqarish markazi, Strela-1 raketasi, Strela-2 raketasi, Zvezda raketasi)

Biz juda ko'p o'rgangan va o'qigan noma'lum sayyoraga parvoz qilamiz va bugun uning tuprog'iga qadam qo'yamiz. Ha, bizda ham muhim masala bor: do'stlarimiz, "Lexica" sayyorasi aholisini uyga olib kelish kerak. Topshiriqlaringiz solingan konvertlarni oling. Sizni nima ajablantirdi? Siz faqat yulduzlarni tasvirlaysiz!?

    ISHGA MOTİVASYON.

Ilm-fan bo'yicha sayohatimizni har doim o'rganish mavzusi haqida hech narsa bilmasdan, bo'sh varaqdan boshlaymizmi? (Bolalarning javoblari)

Shunday qilib, siz rus tili darslarida olgan bilimlaringizdan foydalanib, yulduzlarning nomlarini bilib olasiz va yulduzlar bizga "Lug'at" sayyorasiga borishda yordam berishadi. Biz uzoq safarga ketyapmiz, bizga ko'p kuch va bilim kerak bo'ladi, shuning uchun birinchi navbatda biz isinish testini o'tkazamiz.

Hamma so'zlarning ma'nosi bormi? Hech qanday ma'noga ega bo'lmagan so'zlar bormi? (Bular hech qanday ma'noga ega bo'lmagan so'zlardir)

Siz taxmin qilishingiz kerak Leksik krossvord, va agar siz uni to'g'ri taxmin qilsangiz, unda rangli hujayralarda siz to'g'ri birlashtirilgan bo'lsa, sayyoraga boradigan yo'lda sizga birinchi maslahat beradigan harflarni topasiz.

Gorizontal:

    Umumiy foydalanish uchun kitoblar ombori.

    Yilning o'n ikkinchi qismi.

    Muz ustida shayba va tayoq bilan o'ynash.

    Rossiya poytaxti.

    Yozning boshida xushbo'y shirin berry.

    To'p tepish bo'yicha jamoaviy o'yin.

    1000 grammga teng vazn o'lchovi.

Vertikal:

    Suzish uchun maxsus mo'ljallangan suv havzasi.

    To'r orqali to'pni uloqtirish sport o'yini.

    Har qanday ob'ektlar to'plami (shtamplar, nishonlar)

    Odatda boshlarda o'sadigan sabzavot.

Javoblar (Gorizontal: kutubxona, oy, xokkey, Moskva, qulupnay, futbol, ​​kilogramm. Vertikal: suzish havzasi, voleybol, kollektsiya, karam).

Siz qanday so'z bilan keldingiz? (Marshrut) Ushbu so'zni aniqlang.

Bu biz uchun muhim, biz parvozimiz yo'nalishini ham tuzamiz. O'lchagich va qalam oling va yulduzlarni birinchi yulduzdan boshlab chiziqlar bilan bog'lang.

  

 

Endi biz yo'limizni bilamiz, yangi kashfiyotlar sari!

3. MARSHRUT VAZIFALARINI BAJARISH

Xaritadagi birinchi yulduzni toping, u haqida nima bilamiz? Bu yulduz turli xil yorug'lik bilan porlaydi, uning o'zi bizning kosmosimizda sirli. Keling, bu yulduzning topishmoqlarini topaylik, uning nomini bilib olaylik va bu bizning sayohatimizni davom ettirishimizga yordam beradi.

1 TOPSHIQ

- Sizning oldingizda rasmlari bor kartalar, agar siz qanday narsalar haqida gapirayotganimizni taxmin qilgan bo'lsangiz, unda 2 ta kartani oling.

    Bizni o'yinlarda ko'p jalb qilishadi, ba'zan esa tumshug'imizga solishadi.

    Jangda ular parchalanib, portlashadi va jangdan keyin ular zavqlanishadi.

    Men yerdan suv chiqaraman, narsalaringizni asrayman, musiqa qonunlarini yozaman va insondan hech narsa so'ramayman.

    Ammo endi men eskirganman, lekin oldin ko'p ish qilishim kerak edi, men yashil o'tloqqa chiqishim bilanoq, dam olishni unutaman. Har qanday moda abadiy emas, faqat men o'zgarmayman: va qizlar har doim va hamma joyda meni kiyishadi, albatta.

Variantlar: ko'zoynak, kalit, o'roq, shashka

Bu so'zlar nima deyiladi? (OMONIMLAR) To'g'ri, bu birinchi yulduzning nomi.

Xayr! Yulduzli marshrutning birinchi qismi yakunlandi. MCC mutaxassislarimiz javoblaringizni baholaydi va siz buni marshrut varaqlarida qayd qilasiz.

5. - Oldinda yangi yulduz bor, biz unga kemalarimizni jo'natamiz. Savolga javob berish orqali uning nomini bilib olasiz

Birodarlar kabi so'zlarni toping

Ularning qattiq quchoqlarini buzmang.

Va esda tutingki, birodarlar tashqi ko'rinishda farq qiladi,

Ammo ular har doim bitta narsani anglatadi. (SINONIMLAR)

To'g'ri, yaxshi! Parvozimizni davom ettirish uchun biz vazifani bajarishimiz kerak. Iltimos, aziz mutaxassislar, ish rejasini tushuntiring ("Uchinchi g'ildirak" o'yini).

2-VAZIFA

- Har bir satrda “qo‘shimcha” so‘zining tagiga chizing

Olov tutun, olov

B) alifbo, alifbo; xattotlik

B) otish, otish, tutmoq

D) Dovul yomg'ir, bo'ron

E) yaramas, tinch, buzuq

Javoblaringizni kod yordamida MCCga yuboring (Qo'llaringizni birma-bir qarsak chaling: birinchi so'z "qo'shimcha" - 1 ta qarsak va h.k.)

Endi ikkinchi yulduz ortda qoldi, bizning yo'limiz uchinchisiga yotadi. Lekin nega uning konturlari bunchalik tushunarsiz? To'g'ri yo'ldan oldinga ketayotganimizni qanday bilamiz? Mutaxassislardan bir so'z TsUPA.

"Ikkiga bitta so'z" yangi topshirig'i sizning savolingizga javob berishga yordam beradi, agar siz buni uddalay olsangiz. Ikki so'z uchun siz bitta ta'rifni tanlaysiz va yozasiz. Kartalar stollaringizda, ishga kirishing, vaqt tugayapti.

3-VAZIFA

Yuk 1 qayg'u (og'ir)

Uzuk 2 quloq (oltin)

Man 3 sovuq (kuchli)

Dushman 4 shamoli (yomon)

Gazeta 5 havo (yangi)

Agar siz barcha so'zlarni to'g'ri taxmin qilsangiz, uchinchi yulduzning murakkab nomi borligini tushundingiz.... (Metafora yoki so'zning to'g'ridan-to'g'ri va majoziy ma'nosi) Marshrut varaqlarida yulduzlar bilan ishingizni baholang.

- Eshiting, menimcha, bizning kemalarimizning dvigatellari to'xtab qoldi, biz ularga yonilg'i quyishimiz kerak. Biz ham biroz zaryadlashimiz kerak.

4. Jismoniy MINUT

Bir marta - hamma o'rnidan turdi, cho'zildi,

Ikki - egilgan, to'g'rilangan.

Uch - o'ngga, chapga egilish,

Va to'rttasi juda dadil uchdi.

Beshta - biz birga ko'zimizni yumdik:

Ular ham dam olishlari kerak.

Olti - chuqur nafas oldi,

Ular keng tabassum qilishdi.

Etti - jimgina o'tirdi,

Yo'lga chiqish vaqti keldi, biz ketdik!

Diqqat! Bizning kemamiz yo'lida xavf bor: Qora tuynuk, undan chiqish uchun barcha jamoalar undagi ko'p sonli YUBORQLARNI tezda hal qilishlari kerak. (Javoblar kartochkalarning orqa tomonida)


Tabriklaymiz, siz qiyinchiliklarni yaxshi engdingiz va Qora tuynukdan chiqdingiz.

Oldinda g'alati yulduz xira porlaydi, u toshlar bilan qoplangan (bortda bu yulduz "toshlar" bilan qoplangan).

4-VAZIFA

Siz ularni tezda ajratib olishingiz va stolingizda mavjud bo'lgan turli savatlarga qo'yishingiz kerak. Biri "yaxshi", ikkinchisi "yomon" deydi. So'zni tarqatish texnologiyasini tushunishga harakat qiling. Va MCC xodimlari "toshlar" to'g'ri savatga tushishini diqqat bilan tekshiradigan mutaxassislarni yuboradilar.

Do'st, shodlik, dushmanlik, mehnat, dushman, yomonlik, dangasalik, yolg'on, g'am, tinchlik, haqiqat, urush, yaxshilik, do'stlik.

Mutaxassislar, so'z sizda. Vazifaning sifati baholanadi va marshrut varaqlarida qayd etiladi.

Endi bu sayyora toza, u nima deyiladi? (antonimlar)

Qarang, keyingi yulduz boshqalardan farq qiladi, uning sun’iy yo‘ldoshlari ko‘p. Nima deb o'ylaysiz?

"Yulduz" so'zi nechta ma'noga ega? (Ozhegovning izohli lug'atining izohli lug'ati bilan ishlash.)

Yulduz

    Kechasi yorug'lik nuqtasi sifatida ko'rinadigan samoviy jism (issiq gaz to'pi).

    Peren. belgisi: san'at va fanning buyuk arbobi haqida.

    Yulduzingizga ishoning (tarjima: taqdiringizga, baxtli taqdiringizga).

    Rasm.

    Dengiz yulduzi echinodermadir.

Ko‘p ma’noli so‘zlar nima deyiladi? (Polisemantik so'zlar)

5-VAZIFA

MCC mutaxassislari bunday sayyora alohida e'tiborga loyiq deb hisoblaydilar.

- Gaplarni o‘qing, “yer” so‘zining nechta ma’nosi borligini aniqlang. Klasterni to'ldiring.


Ikkinchi zarbadan keyin qahramon beligacha yerga kirib ketdi. Ona va chaqaloq qutqarildi, u yerni his qiladi. Yer quyosh atrofida aylanadi. U vatan uchun kurashga ketdi. (Tuproq, er, sayyora, mamlakat.)

Klasterlaringizni bizning mutaxassislarimizga ko'rsating, va ular sizning baholaringizni ko'rsatadilar. Yo'nalish varaqlarini to'ldiring.

Qarang, biz Lexica sayyorasiga yaqinlashmoqdamiz, qo'nishga tayyorlaning. MCC xodimlari nimadan norozi?

Sayyoraga qo'nishdan oldin siz ushbu sayyorada mehmon bo'lish huquqini isbotlash uchun maxsus sinov nazoratidan o'tishingiz kerak. Siz qo'lingizni ko'tarib javob berasiz, kim birinchi bo'ladi. Mutaxassislar to'g'ri javoblar sonini hisoblashadi.

6-VAZIFA

    Lug'at - bu ...

A) til fanining nutq tovushlarini o‘rganuvchi sohasi.

B) tilning so'z boyligi.

2. "Yugurish, shoshilish" so'zlari ...

A) sinonimlar

B) antonimlar

3. “cho‘tka” so‘zi...

A) bir ma'noli

B) noaniq

4. "Issiqlik - sovuq" so'zlari ...

A) sinonimlar

B) antonimlar

5. So‘zning lug‘aviy ma’nosi ...da izohlanadi.

A) izohli lug'atlar

B) imlo lug'atlari

Siz barcha vazifalarni bajardingiz va Lexica sayyorasiga kelib, uning aholisini uyingizga olib keldingiz. Siz "Lexica" sayyorasida mehmonsiz va ziyoratga sovg'alar bilan kelish odat tusiga kiradi.

7-VAZIFA

Ammo sovg'a g'ayrioddiy bo'ladi: har bir odamning nutqida sayyoramiz aholisiga mehnatlari uchun minnatdorchilik xati yozishingiz kerak. (Yordamchi so'zlar: tinchlik, do'stlik, go'zallik, boylik, til, nutq va boshqalar; ish vaqti - 5 minut) (Musiqiy intro (VIA "Zodiac" "Yulduzlarga parvoz")

- Nutqlaringizni o'qing. Mutaxassislar topshiriqning bajarilishini baholaydilar.

5. DARS NATIJASI.

Sayohatimiz oxirida nimaga erishdingiz? (Bolalarning javoblari)

Endi hamma narsani hal qila oladiganga o'xshaydi! Ha, siz ko'p narsalarni o'rgandingiz, lekin siz hali ham ko'p narsalarni o'rganishingiz kerak. (Musiqiy intro (VIA "Zodiac" "Yulduzlarga parvoz") Siz bilan 6-sinfda "Lug'at" bo'limi ham qiziqarli va o'quvli bo'ladi. Til fanining har bir bo'limi sizga har yili nutqingizni boyitish, uni yorqin, ifodali, tushunarli va savodli qilishga yordam beradigan yangi sirlarni ochib beradi.

Darsdagi ishingiz uchun barchangizga rahmat, umid qilamanki, mavzu bo'yicha takrorlagan barcha narsalar sizga kelajakda rus tili darslarida yordam beradi va so'z boyligingizni boyitadi. Jamoada ishlash esa sinfdoshlaringiz bilan yaxshi munosabatlaringizni mustahkamlaydi, jamoa bo‘lib ishlashingizga, bir-biringizni tinglashga, bir-biringizga yordam berishga yordam beradi. Sizga muvaffaqiyatlar tilayman!

Yulduzlarni sanash, o'z-o'zini hurmat qilish.

Talabalar tanloviga ko'ra uy vazifasi:

    “Iz” she’ridagi savolga batafsil javob yozing.

Ayting-chi: qanday iz qoldirasiz?

Parketni artish uchun

Va ular unga so'roq bilan qarashdi.

Ko'rinmas doimiy iz

Ko'p yillar davomida birovning qalbida?

    Sayyoraga kosmik sayohatni tasvirlab bering. (insho-report)

    "Lug'at" mavzusida test tuzing (10-12 topshiriq)

1-ILOVA

Yo'nalish varaqasi

Ish raqami

Lavozim

2 ta karta

"Uchinchi g'ildirak" o'yini

"Ikkiga bir so'z"

"Yaxshi yomon"

Sinov nazorati

Shukrona xat

2-ILOVA

Baholash shkalasi:

5 ta to'g'ri javob - qizil yulduz

4 ta javob - yashil yulduz

3 yoki undan kam - ko'k yulduz

3-ILOVA

Uslubiy ishlanma

rus tilidan darsdan tashqari ishlar

O'yin stsenariysi - kvest

"Lingvistik qazishmalar"

O'yin stsenariysi - kvest

"Lingvistik qazishmalar"

Maqsad: maktab o'quvchilarining kognitiv faolligini rivojlantirish, rus tilining tarixi va xususiyatlariga qiziqish uyg'otish, talabalarning axborot kompetentsiyasini shakllantirish (ma'lumotni mustaqil izlash)

Vazifalar:

    rus tili bo'yicha bilimlarni chuqurlashtirish, lingvistik kompetentsiyani rivojlantirish;

    maktab o'quvchilari o'rtasida kommunikativ madaniyatni shakllantirish;

    Talaba shaxsining psixologik fazilatlarini rivojlantirish va takomillashtirish: qiziquvchanlik, tashabbuskorlik, qat'iyatlilik, bilim olishda mustaqillik.

Uskunalar: lug'atlar, ma'lumotnomalar, ensiklopediyalar, rus tili, tarix, biologiya darsliklari. Internet, multimedia uskunalari.

Tadbirning borishi

Musiqa

Taqdimotchi 1. Xayrli kun, aziz mehmonlar, rus tilini sevuvchilar!

Taqdimotchi 2. Til diplomatlar, siyosatchilar va san’atkorlarning o‘tkir qurolidir.

Taqdimotchi 3. San'at turlaridan biri - adabiyot - shunchaki tilsiz mavjud bo'lolmaydi.

Taqdimotchi 1. Urushlar tilga oid qonunlar qabul qilinishi bilan boshlanishi mumkin... Tinchlikni xohlasangiz, diplomatlar aytadi, o‘z tilingizga g‘amxo‘rlik qiling, birovnikini hurmat qiling va shu bilan birga realistik bo‘lib qoling.

Taqdimotchi 2. 2001-yil Yevropa Kengashi tomonidan (47 davlatni o‘z ichiga oladi) Til yili deb e’lon qilingani e’tiborga molik...

Taqdimotchi 3. 2001 yil 26 sentyabr esa Tillar kuni sifatida nishonlandi. To'g'ri, men tilga bunday e'tibor doimiy bo'lishini istardim.

Taqdimotchi 1. Biz omadlimiz!

Taqdimotchi 2. Biz dunyoning beshta asosiy tillaridan birida gaplashamiz. (Dunyoda 6800 ta til mavjud, ular orasida 5 ta asosiy til bor: ingliz, rus, ispan, xitoy, hind).

Taqdimotchi 3. Bu faxrlanish uchun sabab emasmi...

Taqdimotchi 1. ... Pushkin, Gogol, Turgenev, Tolstoy rus tilidan qanchalik faxrlanishgan ...

Taqdimotchi 2. ...va boshqa ko'plab rus va xorijiy klassika.

Taqdimotchi 3. (rus tiliga oid bayonotlarni ko'rsatadigan slaydni nazarda tutgan holda) Siz taniqli yozuvchilarning iqtiboslarini ko'rasiz. Biz ularni o'qiy olmaymiz, chunki vaqt o'tishi bilan ba'zi so'zlar o'chirilgan.


Yo'q
qo'zg'atmoq Ilohiy bahor ,
Buyuk Svyatorusskiy bizning tilimiz
Ieromonk Roman Bizning tilimiz samoviy go'zallik hech qachon bo'lmaydi oyoq osti qilingan dan chorva mollari

Mixail Vasilevich Lomonosov

Til bor tan olish odamlar ,

Uning joni va hayoti azizdir.

Pyotr Andreevich Vyazemskiy

Taqdimotchi 1. Biz tirnoqlarni tiklashimiz kerak.

Taqdimotchi 2. Buning uchun jamoalar sayohatga chiqishadi va "lingvistik qazishmalar" ni amalga oshiradilar. Har bir jamoaning nomi bor. Jamoa sardorlari o'z guruhidagi "qazish ishlari" ni boshqaradi. Muayyan bosqichda jamoa bir vaqtning o'zida bir nechta vazifalarni bajarishi mumkin. Vazifalarni bajarayotganda ("qazish" ning har bir bosqichining natijalariga ko'ra) hakamlar hay'ati etishmayotgan so'zlarni ochish uchun xat / harflarni chiqaradi, siz ularni ish stollarida joylashgan planshetning bo'sh kataklariga biriktirasiz.

Taqdimotchi 1. Shunday qilib, asta-sekin har bir jamoa etishmayotgan so'zlarni topadi va o'yinning ertasiga (taqdimot) o'z ishining borishi va natijasini namoyish etadi. Ishlayotganda siz har qanday ma'lumotnomalar, lug'atlar va Internetdan foydalanishingiz mumkin.

Rahbar 2. Har bir jamoaning ustozi bor (o'rta maktab o'quvchilari ), bu muammoni hal qilish yo'lini topishga yordam beradi, agar kerak bo'lsa, qo'shimcha ko'rsatmalar beradi va xulosa qilib, hisobot-taqdimotni tuzadi.

Taqdimotchi 3. Shunday qilib, biz lingvistik ekspeditsiyaga boramiz!

"Uch topishmoq" eskizi

Tanaffus paytida yigitlar janjal qilishdi, biri baqirdi:

    Men qisqichbaqalar qaerda qishlashini ko'rsataman

Ikkinchisi esa unga:

    Qarang, u aqldan ozgan!

Keyin navbatchi yigitlarning oldiga yugurdi. Va ular unga hujum qilishdi:

    Siz hamma narsani tomosha qilyapsiz! Ehtimol, siz ko'zingizni yumib uxlaysiz!

Va navbatchi birdan qichqirdi:

    To'xtang, bolalar! Topishmoqlaringizni hal qiling!

    Yana qanday sirlar? – yigitlar hayron qolishdi.

    Mana nima, tinglang. Qisqichbaqalar qishni qayerda o'tkazadi?

Ularning yo'lidan kim chiqib ketadi?

Ko'zlari ochiq kim uxlaydi?

Taqdimotchi 1. Diqqat! Birinchi vazifa: har bir jamoa frazeologik birliklardan birining kelib chiqishini tushuntirishi kerak.

Birinchi vazifani bajargandan so'ng, jamoalarga marshrut xaritalari (har bir bosqichdan keyin) va etishmayotgan so'zlarning harflari beriladi.

№1 marshrut xaritasi

Ona tili - Vatan asosidir.
Yo'q
________ Ilohiy _____ ,
O'zingizni himoya qiling: ruh so'z tug'adi -
Buyuk Svyatorusskiy bizning tilimiz
Ieromonk Roman

1-bosqich

Qisqichbaqalar qishni qayerda o'tkazadi?

Xat

2-bosqich

19-asrning birinchi uchdan birida qarzga olingan. frantsuz tilidan til,bir qismi yunon tilidan "hayot", ikkinchisi "so'z" deb tarjima qilingan.

Xat

3-bosqich

Yozuvni shifrlash

[bad"eslovaksmalapr"istan"itn"iatl"ep"ish]

Xat

4-bosqich

    köfte

    qo'llar, ko'zlar, yonoqlar ?

    Nega eski kunlardakrossovka u hurmatli odammidi?

    Xatning nomi nima ediD

Xat

5-bosqich

Tarozida, qayg'u issiqligi kabi,

Ritsarlar juft bo'lib kelishadi,

Va kulrang sochlar bilan porlab,

Yigit oldinda yuribdi

Va ularni shaharga olib boradi.

Xat

6-bosqich

Xat

Ochilmagan so'zlar

Marshrut xaritasi № 2

Bizning tilimiz _______ go'zallik hech qachon bo'lmaydi ________ dan ______.

Mixail Vasilevich Lomonosov

1-bosqich

Yo'lingizdan chiqib ketadi

Xat (topshiriqni bajargandan so'ng beriladi)

2-bosqich

Ushbu so'zning etimologiyasi (kelib chiqishi):18-asrda qarzga olingan. undan. til Yunon tilidan "so'zga, adabiyotga muhabbat" deb tarjima qilingan, so'zning birinchi qismi "sevgi" va ikkinchi qismi "so'z" deb tarjima qilingan.

So'zni aniqlang - siz keyingi vazifa yashiringan joyni topasiz.

Xat

3-bosqich

Yozuvni shifrlash

[zhalostraizikaster "hey" tavo]

Xat

4-bosqich
  1. So'zning etimologiyasini (kelib chiqishi) tushuntiringpomidor

    Qadimgi cherkov slavyancha so'zlari nimani anglatadi:peshona, ko'krak, barmoq ?

    Nima uchunI , stolga xizmat qilgan, qadimgi davrlarda ular nafaqat qatl qilinmagan, balki ularga minnatdorchilik bildirilganmi?

    Xatning nomi nima ediZ Kirill - 10-asrda aka-uka Kiril va Metyus tomonidan slavyan tillari uchun ixtiro qilingan alifbo?

Xat

5-bosqich

A.S.Pushkin ertagidan olingan parchada eskirgan so'zlar va grammatik shakllarni toping

U erda o'rmon va vodiy vahiylarga to'la,

U yerda tong otganda to‘lqinlar kirib keladi

Plyaj qumli va bo'sh.

Xat

6-bosqich

Jamoa a'zolarining ismlarining kelib chiqishini tushuntiring

Xat

Ochilmagan so'zlar

Marshrut xaritasi №3

Til bor _______ _______ ,

Uning joni va hayoti azizdir.

Pyotr Andreevich Vyazemskiy

1-bosqich

Ko'zlari ochiq holda uxlaydi

Xat (topshiriqni bajargandan so'ng beriladi)

2-bosqich

Ushbu so'zning etimologiyasi (kelib chiqishi):qadimgi rus davrida yunon tilidan olingan. til,yunonchadan “bilim, ekspert, guvoh” deb tarjima qilingan

So'zni aniqlang - siz keyingi vazifa yashiringan joyni topasiz.

Xat

3-bosqich

Yozuvni shifrlash

[b"izruskavaizykan"iskalot"ishysapaga]

Xat

Javob: Rus tilisiz siz botinkani birlashtira olmaysiz

4-bosqich
  1. So'zning etimologiyasini (kelib chiqishi) tushuntiringshaxmat

    Qadimgi cherkov slavyancha so'zlari nimani anglatadi:bo'yin, lager, og'iz ?

    Yetti kunlik davrning qaysi kuni rus tilida hafta deb atalgan (bolgar tilida bu nom hanuzgacha saqlanib qolgan)?

    Xatning nomi nima ediG Kirill - 10-asrda aka-uka Kiril va Metyus tomonidan slavyan tillari uchun ixtiro qilingan alifbo?

Xat

5-bosqich

A.S.Pushkin ertagidan olingan parchada eskirgan so'zlar va grammatik shakllarni toping

Shahzoda Guidon bu shaharni boshqaradi,

Hamma uni qunt bilan maqtaydi;

U sizga salomlarini yubordi,

Ha, u sizni ayblaydi:

U bizga tashrif buyurishga va'da berdi,

Va men hali bunga erishmadim.

Xat

6-bosqich

Jamoa a'zolarining ismlarining kelib chiqishini tushuntiring

Xat

Ochilmagan so'zlar

Xulosa

Zamonaviy jamiyatda ijodiy salohiyatga ega bo'lgan bilimdon insonning muvaffaqiyati va talabi aniq. Bilimni nafaqat egallash, balki uni ko‘paytirish, ijodiy qayta ishlash, amalda qo‘llash ham muhimdir. Rus tili bo'yicha taqdim etilgan sinfdan tashqari mashg'ulot talabalarni fan olimpiadasiga tayyorlash shakllaridan biri, shuningdek, rus tilidagi so'zlarning kelib chiqish tarixi bilan tanishish imkoniyatidir; bu kabi ish qiyin imlolarni tushuntirishga yordam beradi.

Foydalanilgan adabiyotlar ro'yxati

  1. E.A. Vartanyan. So'z bo'ylab sayohat. – M.: Ta’lim, 1982 yil

    S.V. Vodolazkaya. Maktabda rus tili fan haftaligi. - Rostov n/d.: Feniks, 2006 yil

    M.M.Kazbek - Kazieva. Rus tili olimpiadalariga tayyorgarlik. 5-11 sinflar. M.: Iris-press, 2010 yil

    Z.N.Lyustrova, L.I.Deryagin. Ruscha so'z haqida suhbatlar. - M.: "Bilim", 1978 yil

    Yangi ta'lim standartlari. Rus tilida sinfdan tashqari ishlarni tashkil etish. 5 -11 sinflar / Avtomatik komp. T.A. Chernova. M.: Planeta, 2013 yil

Intellektual marafon

Rus tilida qidiruv o'yin

Maqsad: tilshunoslikning turli sohalarida talabalarning rus tili bo'yicha bilimlarini aniqlash va umumlashtirish; o‘quvchilarda xotira, zukkolik, zukkolik, ijodkorlik, jamoada hamjihatlikda ishlash ko‘nikma va malakalarini rivojlantirish; rus tiliga kollektivizm, hamkorlik, xayrixohlik, qiziqish va muhabbat tuyg'ularini tarbiyalash.

Uskunalar: stansiyalar uchun topshiriqlar yozilgan kartalar (7), stantsiyalardagi jamoalar uchun "jo'natish" topishmoqlari, marshrut varaqlari, daftar varaqlari, sharikli qalamlar.

Tadbirning borishi:

I Org.moment

6 kishidan iborat jamoalar umumiy chiziqda turishadi. Har bir jamoa o'z jamoasini ifodalaydi: shiori, nomi. Keyin ular tadbir tashkilotchisidan "jo'natmalar" oladi - to'rtburchaklar, jamoalar ularni echib, taxmin qilingan stantsiyaga borishlari kerak, u erda ular bajarishlari kerak bo'lgan aniq vazifani olishadi. Keyin jamoalar marshrut varaqlarini oladi va keyingi stantsiyaga o'tadi.

II Tadbirni o'tkazish

- Salom, bolalar, bugun biz tilshunoslik bo'yicha intellektual marafon o'tkazamiz va bizning boy va kuchli rus tilimizni kim yaxshiroq bilishini ko'ramiz!

Endi men sardorlardan o'z jamoalarini tanishtirishlarini so'rayman.

Rahmat, jamoalar tanishtirildi, endi ishga kirishamiz!!! (tashkilotchi har bir jamoaga beradi"Yuborish" topishmoqlar va jamoalar o'zlari taxmin qilgan stantsiyaga o'tadilar)

1 stantsiya - "Nazariy"

Taklif etilgan savollarga javob bering. Har bir to'g'ri javob uchun 1 ball

  1. Slavyan alifbosini kim yaratgan? (Kiril va Metyus)
  2. Buyuk Pyotrgacha kirill alifbosida nechta harf bor edi? (43 harf)
  3. Inqilobdan keyingi zamonaviy alifboda nechta harf bor? (33 harf)
  4. Insonning hayotini saqlab qolish uchun "12 oy" ertakidagi so'zlarga qanday belgi qo'yilishi kerak: "Qatl kechirilishi mumkin emas"? (vergul.)
  5. Nutqning qaysi qismi eng kichik va bir necha o'nlab so'zlarni o'z ichiga oladi? (Raqam.)
  6. Qaysi so'z tovushlardan ko'p harflarga ega?: Til, dastgoh, ovoz balandligi, kamroq (kamroq)
  7. Vokativ holat nima? Bugun u nima?
  8. O‘lgan, marhum, o‘lik, marhum otlari jonli yoki jonsiz ekanligini aniqlang. (Biz V.p va R.p ni kiritamiz - agar ular mos kelsa, u jonli.

O'lgan odam - jon, o'lik - jon, o'lik - jonsiz, o'lik - jon)

  1. Xalta so‘zining kelib chiqishi nima? (mo'yna + ok qo'shimchasidan, chunki sumkalar hayvonlar terisidan qilingan)
  2. 10. -sya holda ishlatilmaydigan 3 ta fe'lni ayting. (kulish, shoshilish, harakat qilish, qo'rqish, yig'lash va h.k.)

2-bekat - « Tekshirish"

Xatolarni tuzating. Ushbu jumlalarni tahrirlang va yozing. Har bir jumla - 1 ball:

1) Agar sizni xafa qilgan bo'lsam, kechirim so'rayman.

2) Kollej ma’muriyati tanlovda birinchi o‘rinni egallagan kishiga qimmatbaho sovg‘a berishga qaror qildi.

3) Ularning bog‘i biznikidan kattaroq.

4) Derazadan tashqariga qaraganimda, sovuqroq bo'lganini payqadim.

5) Nikolay do'stini elektron kitobini ko'rishga taklif qildi.

6) Men to'satdan o'zimni butunlay zulmatda topaman deb o'ylamagan edim.

1) Agar sizni xafa qilgan bo'lsam, kechirasiz.

2) Kollej ma’muriyati tanlovda birinchi o‘rinni egallagan shaxsga qimmatbaho sovg‘a berishga qaror qildi.

3) Ularning bog‘i biznikidan kattaroq.

4) Derazadan tashqariga qaraganimda, sovuqroq bo'lganini payqadim.

5) Nikolay do'stini elektron kitobini ko'rishga taklif qildi.

6) Men to'satdan o'zimni butunlay zulmatda topaman deb o'ylamagan edim.

3-stansiya - "Morfologik"

Xuddi shu qatordagi to'rtta so'z orasidan bitta qo'shimcha so'z toping. Sababini tushuntiring. Har bir to'g'ri javob uchun - 1 ball, javob va tushuntirish uchun - 2 ball:

1) Qaychi, ko'zoynak, poyabzal, qisqich.

2) Magistral, Sochi, foye, kafe.

3) Boku, makkajo'xori, dahlia, pomidor.

4) Eshiklar, o'yinlar, shimlar, kitobxonlar.

5) Og'riq, lobbi, kanguru, shampun.

6) Tul, trill, tomchilar, eritish.

Javoblar:

1) Qaychi, ko'zoynak, poyabzal, qisqich. (Poyafzal birma-bir bo'lishi mumkin)

2) Magistral, Sochi, foye, kafe. (Sochi - erkak)

3) Boku, makkajo'xori, dahlia, pomidor. (Callus - ayol)

4) Eshiklar, o'yinlar, shimlar, kitobxonlar. (Shimlarda birlik raqam mavjud emas)

5) Og'riq, lobbi, kanguru, shampun. (Og'riq ayolga xosdir)

6) Tul, trill, tomchilar, eritish. (Tul erkakka xos)

4-bekat - "Poetik"

Taklif etilgan so'z kartalaridan mashhur she'rdan parcha tuzing. Muallifni nomlang, sarlavha (3 ball) + ushbu asar asosida rasm to'plang (1 ball)

Javob: M.Yu Lermontov "Borodino".

Men zaryadni qurolga mahkam tiqdim

Va men o'yladim: men do'stimni davolayman!

Bir daqiqa kutib turing, janob uka!

Ayyorlik qilishning nima keragi bor, ehtimol jang qilish uchun;

Biz borib devorni buzamiz,

Keling, boshimiz bilan turaylik

Vataningiz uchun!

5-bekat - "Ijodiy"

Uch daqiqada mavzu bo'yicha mini-hikoya tuzing (ixtiyoriy) - 5 ball:

Shaharda sovun kukuni haqida gap tarqaldi...

Daryo bo'ylab qozon suzib yurardi...

6-bekat - “Morfema-sintaktik”

Vazifa 1. A.S.Pushkinning "Kuz" she'ridan parcha:

Unda nechta sifatdosh bor? Ular qanday sintaktik rolni bajaradilar?

(har bir to'g'ri javob uchun 1 ball)

Do'stingiz bilan chanada yugurish qanchalik oson va tez,

Sable ostida, issiq va yangi,

U qo'lingizni silkitadi, porlaydi va titraydi.

Javob: 4 ta sifat

Engil vazn - ta'rif

Tez va bepul, yangi - predikatlar

Vazifa 2. Quyidagi qismda nechta - O oxiri bor?

(Har bir to'g'ri so'z uchun 1 ball)

Eshkak eshakni qishloqqa olib ketdi,

Egar osilib turardi hammaga,

Va quvnoq hushtak chalib, chaqirdi

Issiqlikda siz bilan yuzta uchib ketadi.

Javob: 8 (eshkak, omadli, qishloq, egar, osilgan, chaqirilgan, yuz, iliq)

7-bekat - "Yakuniy"

Ushbu stantsiyada jamoalar oxirgi sinovdan o'tishlari kerak: hikoya yozing, uning barcha so'zlari bir xil harf bilan boshlanadi, masalan, C

IV Xulosa

Barcha jamoalar yettita punktni bajarib bo'lgach, tadbir tashkilotchisi (hakamlar hay'ati) stansiyalar bo'yicha jamoalarning javoblari bilan vazifalarni to'playdi, ballarni hisoblaydi, natijalarni umumlashtiradi va o'yin g'olibini aniqlaydi.

Nomi: Kvest o'yini "Buyuk rus so'zi". 5-10 sinflar.
Nomzod: Maktab, Tuzatish pedagogikasi, 5-10 sinflar

Lavozim: birinchi malaka toifali o'qituvchi-logopatolog
Ish joyi: "SKSHI Cheremxovo" davlat ta'lim muassasasi
Manzil: Irkutsk viloyati, Cheremxovo, ko'cha. Krupskaya, 8

Annotatsiya: 5-10-sinf o'quvchilari uchun rus tilidan darsdan tashqari mashg'ulot (eshituvchi, kar, yordam).

Mavzu: "Buyuk rus so'zi" kvest o'yini (5-10-sinf o'quvchilari uchun)

Vazifalar: kvest o'yini orqali mavzuga qiziqish uyg'otish; rus tili darslarida o'rganilgan materialni mustahkamlash; jamoada ishlash va mas'uliyatli qarorlar qabul qilish qobiliyatini rivojlantirish.

Uskunalar: topshiriq kartalari, konvertlar, donishmandlar uchun xalat va qalpoqlar, taqdimot.

Darsning borishi

  1. Org. moment

- Salom bolalar.

- Bugun biz "Buyuk rus so'zi" rus tili haftaligining yakuniy darsini o'tkazamiz.

- Darsimizni qadimgi faylasufning til haqidagi gapi bilan boshlaylik. (slayd - varaq ochiladi va u bo'sh bo'lib chiqadi, yomon qahqaha eshitiladi). Nima bo'ldi? O'g'ri so'zi varaqdagi yozuvni o'g'irlab ketdi. O'g'ri so'zi boshqa hech narsani o'g'irlamasligi uchun o'ramdagi yozuvni tezda topish kerak.

— Buning uchun to'rtta jamoaga bo'linish kerak. (barcha ishtirokchilarga oldindan ma'lum rangdagi token beriladi, jamoalar tokenlarning ranglariga ko'ra tuziladi)

- Har bir jamoa to'rtta donishmandni olishi kerak.

Donishmandlar: "Fikr yuguradi, so'z ushlaydi"

"Nima bo'ldi?"

"So'z chumchuq emas, agar u uchib ketsa, uni ushlay olmaysiz"

"Men so'zni bilaman."

— Donishmandlar sizga varaq yozuvini qayerdan izlash kerakligi haqida maslahat beradilar.

  1. Kvest o'yini

— Birinchi donishmandni qaerdan qidirish kerakligi haqida maslahat olish uchun siz so'zning fonetik tahlilini o'tkazishingiz va to'g'ri sxemani tanlashingiz kerak. Bu adaçayı qaerdan topish haqida birinchi maslahatingiz bo'ladi.

(har bir jamoa uchun bitta so'z - barglar, sovuq, olib kelingan, qish.)

— Donishmandlar sizga quyidagi maslahatlar solingan konvertlarni berishadi. To'rtta konvertni to'plaganingizda, o'girish yozuvini qaerdan qidirish kerakligi haqida asosiy maslahatni oching va oling.

Jamoa oqimi diagrammasi:

Sariq: I qavat – IV qavat – II qavat – III qavat

Qizillar: IV qavat – II qavat – III qavat – I qavat.

Yashillar: II qavat – III qavat – I qavat – IV qavat.

Moviy: III qavat – I qavat – IV qavat – II qavat.

Konvertlar bo'yicha maslahatlar:

1-qavat (qo'riqchi) - begonalar maktabga kirmasligiga ishonch hosil qiladi.

Ikkinchi qavat (kompyuter sinfi) - bu erda ular fayllar, papkalar, megabaytlar nima ekanligini o'rgatishadi.

III qavat - balkon qarshisidagi sinf. U bolalarni o'qish, yozish va hisoblashni o'rgatadi.

Kirishning o'ng tomonidagi zinapoyalar. U bolalarni to'g'ri gapirishga va diqqat bilan tinglashga o'rgatadi.

Konvertlardagi maslahatlar:

I qavat - zal, ikkinchi

2-qavat - o'ngda

III qavat - sahnadan

IV qavat - yig'ish, deraza

Donishmandlarning topshiriqlari:

"Fikr yuguradi, so'z ushlaydi"

— 15 ta fe'l + ot so'z birikmalarini tuzing.

30 ta karta bor: qor, arava, qush, it, samovar, ayoz, quyosh, kino, vaqt, jon, qurt, o'simlik, orkestr, bola, shahar, tik turgan, o'ynagan, ijro etuvchi, cho'zilgan, uchib ketgan, g'ijirlatgan, yuradi, emaklaydi, pishiradi, qaynaydi, qariydi, qobig'ini chiqaradi, eriydi, qo'shiq aytadi, yuguradi.

"Nima bo'ldi?"

- Antonimlar nima?

Qarama-qarshi ma'noli juft kartalar (rasmlar) beriladi. Kartalarni juftlarga taqsimlang, antonim so'zlarni aniq talaffuz qiling va ularni kartaga yozing.

"So'z chumchuq emas, agar u uchib ketsa, uni ushlay olmaysiz"

- O'yinchilar katta kartani oladilar va mavzu bilan tanishadilar, topishmoqni o'qiydilar va yechishadi, frazeologiyaning ma'nosini eslaydilar, maqolning oxirini eslaydilar. Keyinchalik, donishmand omonim so'zlarning talqini bilan kartalardagi matnni o'qiydi, o'yinchilar o'z so'zlarini aniq taxmin qilishlari kerak. Keyinchalik, donishmand topishmoqlarni o'qiydi va agar o'yinchilar bir xil javobga ega bo'lgan topishmoqqa ega bo'lsa, ular kartani olishadi. Uchinchi vazifa - maqolni davom ettirish. Donishmand maqollarning boshini o'qiydi, o'yinchilar o'z maqolining boshlanishini aniqlashlari kerak. To'rtinchi vazifa - kartangizdagi frazeologik birlikni boshqasiga qarama-qarshi ma'noga moslashtirish.

Kartalar:

Omonim 1. – chiroyli kiyim.

- harbiy xizmatchilarga yuklangan vazifa.

2. - uchli tayoq.

- boshqa narsalar orasida eng muhimi.

3. – qarzga olingan

- burch

4. – kitob yoki maqolaning bo‘limi

- cherkov gumbazi.

Topishmoqlar 1. Nima teskari o'sadi?

2. Hovlida tog‘, kulbada suv bor.

3. Bu ot emas, u yuguradi,

Bu o'rmon emas, lekin shovqinli.

4.Bobo boltasiz ko'prik quradi.

Hikmatlar 1. O'z ishingga qarama...

2. Tutqichni oldi - ...

3. Kiyimlari bilan salomlashadilar...

4. Kechgacha uzoq kun….

Frazeologizmlar 1. Bir yoki ikkita va noto‘g‘ri hisoblangan.

2. Birovning kuyiga raqs tushish.

3. Mushuk va it kabi.

4. yenglarini shimamoq.

"Men so'zni bilaman"

O'yinchilarga 4 ta karta beriladi. Kartochkalardagi so'zlarni ushbu so'zning ma'nosi, ushbu so'zga mos keladigan belgilar va rebus bilan moslashtirish kerak.

So'zlar: havo, pasport, kompot, dumaloq raqs.

Kartalar:

Hozirgi lug'at: 1. Atmosferani tashkil etuvchi gazlar aralashmasi.

2. Shirin mevalar bilan janubiy tok o'simligi.

3. Shaxsni tasdiqlovchi hujjat.

4. Pishirilgan mevalardan shirinlik (uchinchi) taom)

Belgilari: 1. Ayoz, yangi, shaffof

2. Katta, quruq, erta.

3. Eskirgan, soxta, fuqarolik.

4. Shirin, shaffof, kechagi kun.

(To‘rtta konvertni ham yig‘ib, jamoa ularni ochadi va oxirgi maslahatni yaratadi. O‘ramni topadi. ​​O‘ramni birinchi bo‘lib topgan jamoa g‘alaba qozonadi.)

  1. Pastki chiziq

- O'ramda nima yozilganligini o'qing.

...Har bir so‘z qaysi ma’noda nazarda tutilganini aniq bilish muhim.

Publilius Syrus

Bu so'zlarni qanday tushunasiz?

- Juda qoyil! O'yin tugadi.